سیستم های ارتباطی القایی مغناطیسی نزدیک میدان (NFMI) با دیگر ارتباطات بی سیم تفاوت دارند زیرا بیشتر سیستم های بی سیم معمولی از آنتن برای تولید ، انتقال و انتشار موج الکترومغناطیسی استفاده می کنند.در این نوع سیستم ها ، تمام انرژی انتقال به منظور انتشار در فضا طراحی شده است. به این نوع انتقال "far-field" گفته می شود.  

این سیستم برای ارتباط بسیار کوتاه (حد اکثر 2 متر استفاده میشود) ، زیرا میرایی موج های تولیدی در این تکنولوژی برای طول موج های کوتاه مشکل ساز است.

برنامه های مدولاسیون استاندارد مورد استفاده در ارتباطات RF معمولی (مدولاسیون دامنه ، مدولاسیون فاز ، و مدولاسیون فرکانس) می توانند در سیستم القایی مغناطیسی نزدیک استفاده شوند.

سیستم های NFMI به گونه ای طراحی شده اند که دارای انرژی انتقال در میدان مغناطیسی باشند. این انرژی در میدان مغناطیسی ، اطراف سیستم ارتباطات تشدید کننده است اما در فضا منتشر نمی شود.

 پیاده سازی ارتباطات نزدیک در کمپانی ها ، متداول ترین فرکانس حامل 13.56 مگاهرتز است و طول موج  22.1 (λ) متر دارد. نقطه تلاقی بین میدان نزدیک و میدان دور تقریباً در λ / 2π رخ می دهد.

فناوری القایی مغناطیسی نزدیک توسط شرکت هایی مثل FreeLinc ، Bang and Olufsen مورد استفاده قرار گرفته است. از NFMI برای ایجاد ارتباط بی سیم ایمن بین لوازم جانبی رادیویی دو طرفه استفاده میشود.

این کار با ایجاد یک "Bubble" ارتباط مغناطیسی در اطراف هدفون ، بلندگو - میکروفون و رادیو انجام می شود.

این حباب مغناطیسی دارای شعاع تقریبی 1.5 متر است ، با فرکانس رادیویی (RF)  تداخل ندارد و از eavesdropping در بیشتر موارد مصون است. یک eavesdropping می بایست در کنار رادیو ، در حباب مغناطیسی قرار داشته باشد ، تا انتقال های بی سیم از طریق میکروفون یا هدست را رهگیری کند.

از این فن آوری در هدفون های Bang and Olufsen مدل E8 2.0 استفاده شده تا کمترین تداخل و بهترین ارتباط بین دو گوشی تجربه کنید .